UKREPI ŠOLE ZA VARNOST OTROK V PROMETU

Zakon o varnosti v cestnem prometu nalaga odgovornost za otrokovo varnost staršem, ki morajo s svojim zgledom in dejanji pripraviti svoje otroke na varno sodelovanje v prometu. Otroci morajo imeti na poti v 1. razred osnovne šole in domov spremstvo. Spremljevalci smejo biti (po zakonu) tudi drugi otroci, stari od 10 do 14 let, če to dovolijo starši prvošolčka. Otroci, stari do 7 let, smejo v šolo brez spremstva le, če tako dovolijo starši in če je pot v območju umirjenega prometa. Predlagamo, da starši to dovoljenje predložijo šoli v pisni obliki.

NASVETI ZA UČENCE

• Vedno hodi po notranji strani pločnika.
  • Kjer ni pločnika, hodi po levi strani ceste.
  • Cesto prečkaj samo na prehodu za pešce.
  • Ponoči ali ob zmanjšani vidljivosti bodi viden – nosi oblačila v živih barvah in kresničko.
  • Prvošolec vedno nosi rumeno rutico.
  • Pri vožnji s kolesom imej na glavi čelado – čelada varuje bistre glave.
  • Pri vožnji s kolesom uporabljaj kolesarske steze.
  • Kolo mora imeti zavore, luč, odsevnike in zvonec.
  • Previdno tudi z rolkami, rolerji in skiroji!

NASVETI ZA STARŠE

• S svojim vedenjem in ravnanjem bodimo zgled otrokom.
  • Na kolesu vozimo otroka starega do sedem let le, če imamo za to posebej pritrjen sedež in stopalke za noge.
  • Večji otroci, ki prerastejo otroške varnostne sedeže v avtu, naj uporabljajo posebne podloge _  jahače in običajni varnostni pas.
  • V avtomobilu bodimo vedno pripeti z varnostnim pasom.
  • Otroci naj vstopajo/izstopajo v avto na tisti strani, ki je obrnjena stran od drugih vozil in prometa.